Dijital dünya, kimileri için oldukça karmaşık bir sistemken kimisi içinse basit bir sistem. Bugün, dijital dünya gündelik hayatımızın tam merkezinde yer alıyor. Her geçen gün değişen ve gelişen yapısıyla dijital dünya, sınırlarının uçsuz bucaksız olduğunu düşündürüyor. Bu dünyanın sınırlarını ise tahmin etmek zor…

Eskiden insanlar, denizin sınırı olmadığı düşünmekteydi. Fakat ünlü fizikçi Galileo’nun ortaya attığı iddia sonucu insanlar dünyanın yuvarlak olduğunu öğrendiklerinde denizlerin de sınırı olduğunu kabul ettiler. Gün gelecek teknolojinin kendini yenilemesi de bir vakit durduğunda 21. Yüzyıl insanının ‘teknolojinin sınırı yok’ hipotezi de doğruluğunu yitirecektir.

Fakat şu an dijital dünya sürekli kendisini yenileyerek gelişmeye devam ediyor. Bu süreç denizlerin kendini yenilemesine benziyor. Denizlerde yaşayan canlılar, ekolojik döngünün sürekliliğini sağladığı gibi dijital dünyaya adım atan her birey de bu yapının  yenilenmesine katkı sağlıyor.

Bireylerin dijital dünyaya dâhil olduklarında ise karşılaşacağı birçok tehlike var. Nasıl ki denizde kıyıdan ilerledikçe derinlik artarsa, teknolojinin basit gibi görünen dünyasında ilerledikçe de karmaşıklık artıyor. Bilinçsiz davranışlar denize büyük ölçüde zarar verdiği gibi dijital dünyanın bilinçsiz kullanımı da insanlara ciddi oranda zarar veriyor.

Yalnız burada ince bir çizgiden söz etmek etmek gerekiyor. Yüzme konusunda kendisine güvenemeyen kişi ileriye doğru ilerlemez ve kıyıda kalmaya devam eder. Fakat teknoloji dünyasında kişi her ne kadar bilgili de olsa tehlike altında olabiliyor. Bu yüzden, dijital dünyanın büyüsüne kapılmamak gerek.

Bireylerin yaşı da dijital kabiliyetleri doğrudan etkiliyor. Eski kuşakların teknoloji konusunda bir hayli geç kaldığı söylenebilir. Günümüz neslinin dünyası dijital dünyadan ibaretken eski kuşaklar için dijital dünya hâlen yabancı ve anlaşılması güç bir alan olarak duruyor. Genelde eski kuşakların dijitalleşmeye karşı verdikleri tepki ‘Ah, bizim zamanımızda böyle değildi’ şeklinde oluyor. Ancak öte yandan onların bu dünyayı beğenmeseler de merak ettiğini de söylemek durumundayız. Dijital dünya bir deniz ve eski kuşaklar yavaş yavaş yüzmeyi öğreniyor. Yeni kuşaklar ise çoktan açıldı…

Dijital dünyanın olumsuz tarafları olduğu gibi zevkli ve bir o kadar da yararlı yönleri de var. İnsanlar bu dünyanın içinde bilinçli şekilde yüzmeye devam ederlerse keyif alırlar. Ancak sulara kapılıp boğulma ihtimali olduğu da unutulmamalı.

Dijital dünyada boğulmamak dileğiyle…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here