Google

Karmin (E120) yiyip içtiğimiz kırmızı, pembe ve mor gibi renklerdeki gıda ürünlerinin birçoğunda üretici firma tarafından renk verebilmek adına özel olarak üremesine katkıda bulunulup, gıda ile işlenen bir tür böcek grubu.

Karmin Nedir?

Yapılan araştırmalar sonucunda, işlenmiş gıdalarla yılda 500 gr. böcek tüketildiği tespit edilmiş.

Karmin cochineal, Kanarya Adalarında ve Meksika’da kaktüslerin üzerinde doğal olarak veya kültürel olarak yaşayan bir böcek türü olup salgıladığı kırmızı renkli karminik asitin elde edilmesinde kullanılır. Uzmanlar Karmin renklendirici maddesinin zararlarını hızla araştırmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, işlenmiş gıdalarla yılda 500 gr. böcek tüketildiği tespit edilmiş. Araştırmalar henüz yetersiz kaldığı için karmin maddesi kullanımına ülkemizde izin verilmektedir. Bu maddeye duyarlı kişilerde ise alerjik reaksiyonlar gözlemlenmiştir. Karmin maddesinin kesin zararları konusunda netlik kazanan bir bilgi yok, ama yararı asla yok.

Daha önceleri sadece tekstil endüstrisinde kullanılan karmin son 10 yıl içerisinde kozmetik ve gıda sektörü hatta şuan ilaç sektöründe şurup içine hızla giriş yaptı.

Hayatımızda maalesef bunları farkında olmadan sık sık tüketiyoruz. Ancak bu yazımızla farkında olmayan birçok kişi artık tüketmeyecek.

Peki, karmin nelerde var?
  1. Et ürünleri (Salam, sucuk, sosis vb.)
  2. Sakızlar(Meyve Aromalı)
  3. Dondurmalar
  4. Reçeller, Şekerlemeler
  5. Meyveli Yoğurtlar(çilek, böğürtlen)
  6. Kremalı bisküvi ve jöleli kekler (çilek, vişne, böğürtlen)
  7. Çilek ya da kırmızı meyve aromalı kahveler
  8. İlaçlar (Öksürük Şurubu, Ağrı Kesici Şurup)
  9. Domates sosu ve salça, makarna soslarında sıkça rastlayabilirsiniz.

Marka olarak firmaların renklendiricileri değişmekte olup karmin kullanılıp kullanılmadığı ürün grubuna bağlı olarak değişiyor. Bu yüzden, içindekiler kısmında “E120” ibaresine veya “Karmin” ibaresine rastlarsanız, bilin ki üzerinde durduğumuz resmini gördüğünüz böcek ekstratından elde edilmiş bir ürün elinizde duruyor.

Hatta toplum bilinçlendiği için yine bazı firma ürünlerine “KARMİN İÇERMEZ” ibaresini yerleştirdi.

Bu gibi gıdaları sağlıklı şekilde tüketebilmemiz adına üretici firmalar biz tüketicilere çözüm sunmuşlar. Bazı firmalar ürünlerinde (renklendirici olarak şekerpancarı) kullanarak, böcek yerine sağlıklı bir ürün sunabiliyor. Hatta toplum bilinçlendiği için yine bazı firma ürünlerine “KARMİN İÇERMEZ” ibaresini yerleştirdi.

Her alışverişinizde dikkat etmeniz, yediğinizin içinde ne olduğunu bilmeniz sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here