Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların mücadelesinde kullanılan, sağlık açısından büyük öneme sahip olan ilaçlardır. Türk Dil Kurumu, antibiyotikleri bitkilerde, özellikle küf mantarlarında bulunan veya sentezle elde edilen, birçok mikroba karşı kullanılan, penisilin, streptomisin vb. maddelerin ortak adı olarak tanımlıyor.

Antibiyotik içerisinde bulunan kimyasal maddeler bakterilerin çoğalmasını önlüyor, bazen de doğrudan bakterileri öldürüyor. Antibiyotiklerin enfeksiyonun yerine ve şiddetine göre değişik formları bulunuyor. Ağızdan, damardan ya da cilt üstü krem olarak antibiyotikler alınabileceği gibi göz veya kulak damlası olarak da antibiyotik alınabilir.

ANTİBİYOTİKLER BAKTERİLER İÇİNDİR, VİRÜSLERE BİR ETKİSİ YOKTUR

Antibiyotikler hastalığa sebep olan bakterileri yok ettiği gibi insan vücuduna faydalı bakterileri de öldürebiliyor. Bunun manası ise bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalıklara karşı daha korunaksız bir beden…

Antibiyotikler çoğu kez geçmeyen hastalıkları bir an önce geçirebilmek kaygısıyla alınıyor. Genelde birçok insan hastalığa sebep olanın ne olduğundan habersiz doğrudan antibiyotiğe başvuruyor. Halbuki bu çok zararlı ve gelecekteki potansiyel birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Antibiyotikler yalnızca bakteriler üzerinde etkili. Eğer hastalığınız virütik ise antibiyotik kullanmanızın hiçbir faydası olmayacaktır. Diğer taraftan, bakterilerden kaynaklanan hastalıklarda da yine antibiyotikleri dikkatli kullanmak gerekiyor. Neden mi? Çünkü antibiyotikler hastalığa sebep olan bakterileri yok ettiği gibi insan vücuduna faydalı bakterileri de öldürebiliyor. Bunun manası ise bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalıklara karşı daha korunaksız bir beden…

Tek Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Bazı antibiyotikler, sadece kısıtlı sayıda farklı bakteri türüyle savaşabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bunlara “dar spektrumlu (çeşitlilik) antibiyotikler” denir. Doktorunuz, tam olarak hangi tür bakterinin sizin hastalığınıza neden olduğunu bildiği durumlarda bu tür antibiyotikleri reçeteler. Bu antibiyotikler, diğer yararlı veya zararsız bakterilere saldırmadıkları için tedavilerde kullanılmak üzere en uygun antibiyotiklerdir.

Birçok Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Diğer antibiyotiklerin geniş spektrumlu etkileri vardır. Pek çok bakteri türüne etki ederler ve bu nedenle “geniş spektrumlu antibiyotikler” olarak adlandırılırlar. Doktorunuzun hastalığınıza neden olan bakteri türünü tam olarak saptayamaması veya pek çok farklı türde patojenin (hastalık oluşturan mikrop) bir arada bulunması gibi bazı durumlarda bu antibiyotiklerin kullanılması gereklidir. Bu antibiyotiklerin sakıncası, yararlı veya zararsız bakterileri de öldürme eğiliminde olmalarıdır.

Kısacası, antibiyotikleri kullanırken son derece dikkatli olmalıyız. Neyse ki son yıllarda Sağlık Bakanlığı antibiyotiklerin reçetelebilmesi için belirli sınırlar getirerek birtakım testleri zorunlu kıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here