Öğretmenler günü dolayısıyla İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün düzenlediği “Öğretmen Yazarlar” paneliyle öğretmenlik yaparak hayatını sürdüren yazarlar anıldı. İAÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Necat Birinci, Prof. Dr. Abdulhaluk Çay ve Prof. Dr. Kazım Yetiş’in konuşma yaptığı panelde öğretmen yazarlar olarak Orhan Şaik Gökyay, Hüseyin Nihal Atsız ve Nihat Sâmi Banarlı anlatıldı.

YAHYA KEMAL’İ ONUN SAYESİNDE BİLİYORUZ

Nihat Sâmi Banarlı’nın Türk kültürünün nabzını tutan bir insan olduğunu söyleyen İAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Kazım Yetiş, Yahya Kemal Beyatlı’nın yazdıkları bugün elimize ulaşmışsa bunun Banarlı’nın sayesinde olduğunu söyleyerek, “Yahya Kemal’in bugün elimizde kitabı varsa sebebi Nihat
Sâmi’dir. Yahya Kemal, Park Otel’deki odasında öldüğünde mahkeme kararı çıkarttırarak bütün eşyalarının mühürlenip koruma altına alınmasını sağladı. Yoksa, bütün her şey talan edilecekti. Daha sonrada hepsini Beyatlı’nın ailesine para ödeyerek satın alıp Yahya Kemal Müzesi’ni Nihat Sâmi Banarlı kurmuştur” dedi. Prof. Dr. Yetiş, Banarlı’nın öğretmenlik yaptığının altını çizerek Beşiktaş Lisesi’nde öğretmen iken çok sayıda büyük adam olan öğrenci yetiştirdiğini belirtti.

ORTAK NOKTALARI FUAT KÖPRÜLÜ

Orhan Şaik Gökyay ile Hüseyin Nihal Atsız’ın sınıf arkadaşı olduklarını ve yıllar sonra Ankara’da tekrar buluştuklarını belirten İAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Necat Birinci, her iki kişinin de Fuat Köprülü’nün dikkatini çeken İstanbul Üniversitesi’nden parlak öğrencileri olduğunu belirtti. Orhan Şaik Gökyay’ın Türkçü olmak suçundan yargılanan ve işkence gören en genç kişilerden olduğunu belirten Prof. Dr. Birinci, Gökyay’ın çektiği ıstıraptan dolayı hiç yayınlanmamış bir şiiri olduğunu belirterek, “Eğer Türklük buysa, Türklüğümden vaz geldim” ifadesinin yer aldığına dikkat çekti.

Panelde Hüseyin Nihal Atsız’ı anlatan İAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Abdulhaluk Çay, Nihal Atsız’ı 1964 yılında tanıyarak vefatına kadar çok kez görüştüğünü belirterek, tıpkı Orhan Şaik Gökyay ve birçok kimse gibi Hüseyin Nihal Atsız’ın da Turancılık davasından dolayı yargılandığını ve Atsız’ın beraat ettiğini belirtti. Nihal Atsız’ın romanlarının da olduğunu ve bu romanların hayatının bir kopyası olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Çay, Atsız’ın çıkarttığı Atsız Mecmua’da çok farklı düşünce geleneğinden gelen kimselerin bir arada yazdığını belirterek, “Atsız Mecmua aylık olarak 17 sayı çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın isteği üzerine daha sonra kapatıldı. Bu dergide çok farklı gelenekten gelen Abdülbaki Gölpınarlı, Zeki Velidi Togan, Fuat Köprülü, Sabahattin Ali, Nihat Sami Banarlı, Pertev Korkut Boratav gibi insanlar yazıyordu” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here