Fotoğraf: İAÜ VM Medicalpark Hastanesi

Günümüzde birçok sosyal medya aracılığıyla veya beslenme ve diyet merkezleri adı altında, sosyal medyadan veya işin gerçek uzmanı olmayan diyet merkezleri zayıflamak isteyenlerin gözdesi olma yolunda.

Fakat zayıflamak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler, farkında olmadan sağlığını tehlikeye atmakta. Diyet, sadece alanında uzman diyetisyen tarafından her hastanın fiziksel ve kimyasal süreçleri göz önünde bulundurularak hazırlanan bir programdır. Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Merkezleri adı altındaki polikliniklerde diyetisyen şartı mutlaka aramakta fayda var.

SAĞLIĞINIZI HİÇE SAYMAYIN

Sağlıkla zayıflamak isterken bilinçsiz ve yanlış diyetlerle sağlığınızı hiçe saymayın. Sosyal medyada ki asılsız haberlere ve diyet yazan kişilere aldanmayın. Aç kalarak diyet yapmaya çalışmayın. Sağlıklı beslenmek için diyetisyen önerisi olmadan karbonhidrat, protein grubundaki ürünlerin tüketimini rastgele belirlemeyin.

Unutmayın daha çok çalışarak paranızı yerine koyabilirsiniz ama bozulan sağlığınızı geri kazanmak o kadar da kolay olmayacaktır. Diyetisyen beslenme önerileri geliştirirken ve diyet tedavisi planlarken sağlık üzerine olan etkileriyle ilgili yeterli bilgiye sahip. Ancak bu eğitimi almayanlar sağlık ve beslenme bilimini doğru şekilde bir araya getiremediklerinden kısa vadede amaca hizmet etmiş gibi görünseler de uzun vadede bireyleri sağlığından edebiliyor, bağışıklık sisteminin çökmesinden başlayan süreç ölüme kadar devam edebiliyor.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Dağ: Ehli olmayanların bu işi yapmalarının en büyük sakıncası insan sağlığını tehdit etmeleridir. Bundan 3-4 yıl önce bir genç kızımıza bir sağlıklı yaşam (!) kliniğinde 45 günde 15 kilo verdirmişlerdi ve genç kız ailesi onu ziyarete geldiğinde yaşamını kaybetmişti, son zamanlarda basında yer alan zayıflama ilaçları ile hayatını kaybeden vatandaşlarımız ise adli vaka olarak kaldılar.

Türkiye’de 11 bin civarında diyetisyen var. Bu sayı ise yetersiz. Her yıl farklı rakamlarla mezun veren Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunları sayısı artmakta. Sağlık Bakanlığı ise bu durumu ve toplumda obezite artışını göze alarak Aile Hekimi düzenlemesi gibi Diyetisyen düzenlemesini de özelleştirme yolunda çalışmalarını sürdürüyor.

Sağlığınızın farkında olarak, diyeti diyetisyenin yazacağını unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here