Black Friday, son birkaç haftanın gündem konusu olmuştu. Başlangıç noktası kapitalizmin beşiği Amerika Birleşik Devletleri… Amaç, kampanyalar yaparak daha fazla tüketiciyi cezbedip, satış rakamlarında pik yapmak… 1932’den beri süre gelen bu gelenek bu yıl da bekleyenlerine büyük indirim imkânları sundu.

Black Friday, her ne kadar alışveriş tutkunu birçok kimse tarafından ayrı bir heyecanla beklense de yaşanan izdihamlar bu sebeple alışveriş yapanların yalnızca bu kesimden ibaret olmadığını gösteriyordu. 24 Kasım Cuma günü bu mağazalar öylesine dolup taştı ki insanlar adeta aç bir orduyu andırırcasına mağazalara akın ettiler.

YOĞUN TALEBE YOĞUN TEPKİ

İndirim kampanyalarıyla halkı cezbeden alışveriş fırsatları birçok kimsenin beklentilerini karşılarken birçoğunda ise tepkilere yol açtı. Tepkiler farklı yönde, farklı şekillerde baş gösterse de nedeni tek bir güne bağlıydı.

Eleştirilerin bu kadar art arda gelmesi ve verilen tepkiler bu uygulamanın ülkemizde bu yıl göze çarpacak şekilde yayılmasından ötürü duyulan bir rahatsızlık olarak dile getirildi. Bir tepki de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi. 1 Aralık Cuma günü yayınlanan hutbede, Cuma gününü ‘kara’ olarak nitelendirmenin doğru olmadığı ifade edilerek bu durumdan duyulan rahatsızlık dile getirildi.

TEPKİLERE TEPKİLER İÇİMİZDE YAŞANDI

Black Friday, ABD’de uzun süredir yapılmakla beraber aynı zaman da Hristiyanlık inancı gereği kutladıkları yılbaşına ön hazırlık olarak da tasarlanmış bir gündü aynı zamanda.

Türkiye’de de durum farklı sayılmaz aslında. Türkiye’de de birçok kimse tarafından inançları gereği bu uygulamanın yayılması rahatsız edici bir etki yarattı.

RAHATSIZLIK VEREN NEDENLER BELLİ

Uygulanmakta olan bu indirim kampanyası, Müslüman bir ülkede dini olgular gereği mübârek olduğuna inanılan günün ‘Kara’ olarak nitelendirilmesinin kabul edilir olmayacağı net belirtildi.

Black Friday’in bu yıl 24 Kasım Cuma gününe denk gelmesi manevi duyguları tetikledi.

Black Friday kampanyası bu ülke inancında yeri olmayan ve yıllardır da yapılmaması yönünde savaş verilen yılbaşı kutlamalarına ön hazırlık olan bir alışveriş olayı iken Müslümanları manevî tahribat içine düşürdüğü inancı oluşturdu.

Nedenler tamamen ülkenin inanç yargılarına uzatılmış algı mesajı alarak algılandığından dolayısıyla da sorun teşkil etti. ABD kendi inancıyla yılbaşı kutladı buna ön hazırlık olarak ‘Black Friday’ adı altında gün yaptı.

TÜRKIYE’DE DE KENDİ İNANCIYLA HAREKET EDENLER OLDU

Tepki veren bir kesime başka bir kesim de tepki verdi. Bu kesim de bu tepkiyi gericilik olarak yorumladı. Türkiye’nin inançları doğrultusunda verdiği bir tepki olarak bu durum düşünülmedi. Alışveriş tutkunluğu görüntüsünde kendi ülkesinde yapılanı, manevî değerleri tahrip eden bir hareket olarak görmeyi gericilik olarak nitelendirmek nasıl izâh edilebilir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here